Ar elektros energija gaunama iš saulės padeda sutaupyti?
Pernai dujų ir elektros energijos kainoms pasiekus neregėtas aukštumas, verslai ir žmonės vis dažniau ėmė investuoti į energijos gamybą iš atsinaujinančių energijos išteklių. Vienas pagrindinių pasirinkimų praėjusiais metais tapo saulės elektrinės ir nutolę saulės parkai.
Ar tikrai gyventojai nusprendę pasistatyti saulės elektrinę ar įsigyti dalį saulės parke, turi galimybę susimažinti sąskaitas už suvartotą elektrą? Kiek galios reikia namui ar butui ir kada viskas atsipirks? Apie šiuos ir kitus gaminančiais vartotojais galvojantiems tapti gyventojams kylančius klausimus kalbamės su „Ignitis“ produktų vadove Indre Baltušiene.
Indre, ar tikrai pasistačius saulės elektrinę ar įsigijus dalį saulės parke, galima sutaupyti pinigų?
Taip, sutaupyti galima ir sutaupyti galima išties nemažai. Pavyzdžiui nuo liepos mėnesio dauguma vartotojų pritaikius valstybės taikomą kompensaciją už kWh mokės 24 ct. O štai gaminantys vartotojai moka tik už pasinaudojimo elektros tinklais paslaugą. Atsiskaityti už šią paslaugą galima 4 skirtingais būdais, tačiau bet kokiu atveju kaina vidutiniškai sieks apie 3-4 ct/kWh. Taigi matematika paprasta, tinkamą elektrinės galią pasirinkę gaminantys vartotojai, už elektros energiją gali mokėti maždaug iki 4 kartų mažiau.
Kaip žinoti kokios galios Jums reikia?
Apskaičiuoti kokios galios elektrinę reiktų įsigyti galima pačiam, tereikia žinoti per metus įprastai suvartojamos elektros energijos kiekį, arba tai padaryti gali padėti saulės elektrines siūlantys specialistai ar įvairios skaičiuoklės internete. Iš praktikos galiu pasakyti, kad dažniausiai žmonės gyvenantys butuose renkasi 2-3 kW, o namuose – 8-10 kW elektrines.
Sakykite kas atsitiktų, jei būtų pasirinkta per mažos ar per didelės galios elektrinė?
Žinoma, nieko baisaus nenutiktų, tačiau elektrinė neduotų maksimalios naudos. Pavyzdžiui per mažos galios elektrinė nepagamins pakankamo kiekio elektros pilniems metams ir todėl trūkstamą kiekį šaltaisiais mėnesiais teks pirkti iš tiekėjo pagal jo elektros energijos tarifą, kuris šiuo metu yra bene keturis kartus didesnis nei gaminančio vartotojo kaina už pasinaudojimo elektros tinklais paslaugą.
Daugeliui gali pasirodyti, kad savo saulės elektrinėje gaminant daugiau nei suvartojama, galima perteklinę energiją parduoti ir taip užsidirbti pinigų. Deja, tokios galimybės fiziniams asmenims nėra, gyventojai tapę gaminančiais vartotojais elektrą gali gamintis tik savo reikmėms, o nesuvartotą elektros kiekį patiekti į ESO elektros tinklus ir, esant poreikiui, susigrąžinti.
Taigi įsigijus elektrinę, kurios galia didesnė nei kliento suvartojimas galima gauti pridėtinę vertę renkantis atsiskaitymo būdą už pasinaudojimo tinklais paslaugą apmokant „kilovatvalandėmis“. Dalis patiektos į tinklą elektros energijos lieka operatoriui kaip mokestis už pasinaudojimą tinklais – 33 % elektros energijos, likę 67 % būtų priskiriami klientui, o jo elektros sąskaitos būtų 0 Eur. Iš pirmo žvilgsnio tai gali atrodyti patraukliai, tačiau nereikia pamiršti, kad kiekvienas saulės elektrinės kilovatas kainuoja ir tikrai neverta mokėti už galią, kuri jums nereikalinga. Šis sprendimas galimas, kai planuojate ateityje didesnį energijos vartojimą (pavyzdžiui įsigyti elektromobilį) ir iki jo įsigijimo laikinai mokėti “pertekline energija”.
Paminėjote kainą, o kiek kainuoja 1 kW saulės elektrinėje ar parke?
Šiuo metu, dėl smarkiai augančios paklausos, kuri jau viršija pasiūlą, kainos auga. Vos per paskutinį pusmetį kainos paaugo 10-15 % ir panašu, kad artimiausią pusmetį ši augimo tendencija išsilaikys. Dabar norintiems įsigyti dalį saulės parke už kW reikės sumokėti apie 1300 Eur. Taigi, kaip matote pirkti daugiau galios, nei jums reikia, nėra labai racionalu.
Pinigai nemaži, o per kiek laiko galėtų atsipirkti tokia investicija?
Mūsų skaičiavimai rodo, kad investicija į 10 kW saulės parke, šiandien tai būtų apie 13 000 Eur., atsipirktų maždaug per 5 metus.
Indre, kurį variantą, statytis saulės elektrinę ant stogo ar įsigyti dalį saulės parke, jūs patartumėte rinktis?
Klientai gyvenantys nuosavuose namuose rinkdamiesi turėtų įsivertinti stogo plotą, kryptį bei galimą šešėliavimą. Jei sąlygos tinkamos, patarčiau rinktis saulės elektrinę. Jei stogas nėra pietinėje pusėje, ar jo plotas nėra pakankamas tinkamos galios saulės elektrinei sumontuoti, ar jį dengia šešėliai, tikrai rekomenduočiau svarstyti apie dalį saulės parke.
Na, o klientams, kurie gyvena daugiabučiuose pasirinkimas vienas – rinktis saulės parko dalį.