2021 metais įsigaliojo nauji energetiniai reikalavimai – jei statote namą, jis privalo būti pačios aukščiausios A++ energetinės naudingumo klasės. Norime papasakoti, kas namą daro šios klasės namu.
Pradžioje – esminis klausimas. Ką pakeitė tas vienas pliusas? Atsakymas paprastas – ir A+ ir A++ namai yra itin šilti ir sandarūs, tačiau nuo šiol visi naujai statomi objektai privalės turėti labai žalią ir taupyti padedančią savybę. Namas turės naudoti atsinaujinančių išteklių energiją. Papasakosime, kaip nesudėtingai tai įgyvendinti bei patarsime, kuo dar turi pasižymėti A++ būstas.
Atsinaujinanti energija. Nuo 2021-ųjų jūsų naujajame name bent pusė suvartojamos energijos turi būti pagaminta iš atsinaujinančių energijos šaltinių: biomasės, biodujų, vėjo, saulės, vandens, oro siurblių ar geoterminės įrangos. Paprasčiausia šį rodiklį pasiekti, jei statytojas ar pardavėjas jau pasirūpino geoterminiu ar aeroterminiu šildymu.
Jei nepasirūpino – ne bėda. Galite ant stogo įsirengti saulės elektrinę ir naudodami saulės energiją savo elektros sąskaitas susimažinti bent 3 kartus. Arba padaryti dar paprasčiau – įsigyti nutolusią elektrinę saulės parke.
Ar jau pasakojome, kad net iki 30% saulės jėgainės saulės parke kompensuoja valstybė? Taip, tai visiška tiesa. Jei pasinaudosite APVA parama, elektrinė jums atsipirks vos per 5-6 metus. Taigi, sąskaitos mažės 3 kartus, iki trečdalio išlaidų kompensuos valstybė ir dar rūpesčių nebus, nes elektrine rūpinsis saulės parko vystytojas.
Sandarumas. Sertifikuojant pastatą yra naudojama tam tikra metodika, pagal kurią apskaičiuojamas pastato (ar jo dalies) kvalifikacinis rodiklis C, jis rodo skaičiuojamųjų energijos sąnaudų santykį su norminiu. A++ namui reikalingas energijos kiekis turi būti C < 0,25. Arba kitaip tariant, atskiros jūsų namo dalys (sienos, durys, langai, perdangos, stogas ir pan.) turi atitikti tam tikrą šilumos perdavimo koeficiento U(A) (W/(m2×K)) vertę. Jei neatitinka, jūs iškart netenkate pliusiuko. Bet čia sudėtingi moksliniai dalykai. Jums tereikia žinoti, kad jūsų būstas, jei turi teisę vadintis A++ klasės, yra sandarus ir į lauką neišleidžia šilumos. O tai užtikrina tiek šilta ir sandari namo konstrukcija, tiek šiltos ir sandarios konstrukcijas jungiančios dalys.
Efektyvūs energijos prietaisai. Koks tikslas pasistatyti šiltą namą, bet naudoti daug elektros energijos ryjančius prietaisus, tiesa? Apžiūrėkite savo prietaisus ir jų energijos klasę (paprastai būna lipdukai su raidėmis). Jei turite galimybę, rinkitės kuo efektyvesnius, energiją taupančius prietaisus. Tai jums sutaupys nemažai pinigų.
Beje, vienas iš A++ namo reikalavimų nuo 2021-ųjų – visame name naudoti tik LED apšvietimą.
Vėsinimas ir vėdinimas. Dar vienas svarbus aspektas – oras jūsų namuose. A++ klasės namuose turi būti rekuperacijos sistema. Tai tas pats oras iš lauko, bet perėjęs per filtrą. Šis aspektas svarbus, nes darinėdami langus, išleidžiate šilumą. O jei išleidžiate per daug, tada tenka vėl šildyti (ir vėl leisti pinigus).
Rekuperacija užtikrina gryną orą, pastovią temperatūrą namo viduje, nesukuria skersvėjų.
Be to, rekomenduojama išnaudoti pasyvias vėsinimo formas – vėsinimą įvairiais paviršiais, panaudojant šešėliavimo techniką ir aktyvias vėsinimo sistemas.
Taigi, reziumuojant: A++ pastatuose sunaudojamos energijos didžiąją dalį privalo sudaryti energija iš atsinaujinančių išteklių. O energija, gaunama iš nutolusios saulės elektrinės (ar jos dalies), yra kaip tik toks atsinaujinančios energijos šaltinis, kuris reikalingas A++ energinio naudingumo klasei pasiekti. Įsigykite nutolusią elektrinę saulės parke jau dabar!