Pereiti į pagrindinį turinį
Saulės parkas

5 faktai, kurių nežinojote apie Saulės parkus

Senovės lietuviai labai mylėjo Saulę. Kai kurie ją net deive laikė. Niekada nebadydavo pirštu, nerodydavo liežuvio ir nesimaivydavo. O labai geri žmonės net būdavo palyginami su Saule. Kas galėjo patikėti, kad prabėgus keliems tūkstančiams metų apie Saulę Modenos mieste ant scenos dainuos Luciano Pavarotti su Bryanu Adamsu? Arba, kad Saulę įdarbinsime saulės jėgainėse, saulės parkuose ir Tarptautinėje kosminėje stotyje?

Mes paklausėme žmonių, ar jie norėtų, kad Saulė dirbtų jiems. Atsakymai nustebino. Pasirodo gamintis elektros energiją iš Saulės norėtų net 90 % mūsų apklaustųjų (mes irgi išgirdę sakėm „oho!“).

Anksčiau saulės elektrinių savininkais vadintis galėjo tik nuosavų namų turėtojai. Tačiau viskas iš esmės pasikeitė, kai Lietuva tapo pirmąja valstybe pasaulyje, kur šalies mastu bet kuris gyventojas gali įsigyti gabalėlį saulės iš saulės parkų. Kitaip tariant, gyvendamas, pavyzdžiui, bute, tapti tikru saulės elektrinės savininku. Paruošėme 5 mažai kam žinomus faktus apie saulės parkus.

1. Saulės jėgainę galima turėti net daugiabutyje

Sąlyginai neseniai pasikeitė įstatymai ir dabar jūs galite gyventi vienoje vietoje, o elektros energiją gaminti kitoje. Pavyzdžiui, turėti saulės elektrinę Molėtuose, o jos pagamintą elektrą vartoti bute Vilniuje. Kitaip tariant, įsigyti jūsų pageidaujamo galingumo elektrinę saulės parke.

Vadinasi, nereikės jaudintis dėl šešėlių ar nuo saulės nusisukusio stogo. Dar nereikės pavojingai kabarotis ant stogo ir valyti modulių ar kviesti elektriko pašalinti gedimų. Visa tai sprendžia saulės parkas. Jūs mokate metinį priežiūros mokestį, o elektrinę už jus prižiūri vystytojas.  

2. Asmeninis saulės parkas tris kartus sumažina sąskaitą

Pereikime prie svarbiausio klausimo – kas jums iš to? O jeigu dar tiksliau – KIEK jums iš to? Net gyvendami lietingoje ir apniukusioje Lietuvoje, turėdami  dalį saulės parko, sutaupysite iki trijų kartų.

Modernus elektros skaitiklis jūsų namuose pamatuos realias sąnaudas ir jas padengs iš elektrinėje pagamintos energijos. Todėl, jei anksčiau už elektrą per mėnesį mokėdavote 100 eurų, dabar sulauksite iki 70 eurų mažesnės sąskaitos. Neblogai? Labai neblogai!

3. Elektrinė atsiperka vos per 6–7 metus

Pakalbėkime, kiek kainuoja gabalėlis saulės parko. 4 kW galingumo elektrinė (tokios dažniausiai pakanka vienam šeimos ūkiui) „Ignitis“ eparkai.lt platformoje kainuoja apie 3 700 eurų. Apie trečdalį šios sumos 2020 metais su malonumu nubraukė valstybė, taip paskatindama rinktis žaliąją energiją. Kitaip tariant, iki 30 % šios investicijos, visiems pasinaudojusiems APVA parama, dengė Energetikos ministerija.

Už elektrinę galima sumokėti iškart arba išsimokėtinai (labai paprasta tai padaryti, pasinaudojus „Ignitis“ partnerio „Inbank“ paslaugomis. Jei sugalvosite, geros finansavimo sąlygos čia). Mūsų skaičiavimais, per 6–8 metus investicija į elektrinę visiškai atsiperka. Gera naujiena ta, kad kol išsipirkinėsite elektrinę kasmėnesinės elektros išlaidos sumažės apie tris kartus vos pradėsite ja naudotis! O kai išsimokėsite, jau pradėsite skaičiuoti pelną.

Turėdami elektrinę ant savo stogo, jūs vis dairysitės į dangų svarstydami, ar pakankamai saulės spindulių pagaunate. Su nutolusia elektrine tokių vargų nėra – sutartimi parkas įsipareigoja, kad elektrinė per savo gyvavimo laikotarpį (t. y. 25 metus) nepraras daugiau nei 20% energijos.

Jei norite tikslesnių skaičiavimų, pažaiskite su skaičiuokle – tikrai bus aiškiau.               

4. Valstybė finansavo 30 % jūsų investicijos

Ar jau sakėme, kad valstybė noriai finansuoja trečdalį jūsų investicijos? Taip, sakėme, bet čia tokia gera žinia, kad verta pakartoti dar kartą.

2020-aisiais šeima galėjo atgauti net 323 eurus už 1 kW arba beveik 1 300 eurų už 4 kW elektrinę. Aišku, galima buvo pirkti ir didesnę, tačiau valstybė padengė ne daugiau nei 3 230 eurų. Arba kalbant paprasčiau, finansuojama elektrinė iki 10 kW.

Sekite naujienas mūsų APVA paramos puslapyje ir apie naują kvietimą sužinokite pirmi. O kol lauksite atsakymo (jis beveik visada teigiamas), galite iškart rezervuoti savo elektrinės dalį jau veikiančiuose saulės parkuose. Vos tik gausite patvirtinimą dėl paramos suteikimo, „Ignitis“ specialistai padės, kad elektrinė būtų prijungta. Realiai nuosavą elektrinę galite turėti vos po poros savaičių nuo parašo ant perdavimo –priėmimo akto padėjimo.

5. Atsibodo? Parduokit!

Elektrinė efektyviausiai veikia maždaug 25 metus. Skamba kaip rimtas įsipareigojimas, tiesa? Na, bet jis nebūtinai toks turi būti.

Pavyzdžiui, išvykus gyventi į užsienį, elektrinę galima tiesiog parduoti. Be to,  saulės parko dalies savininkas, įsigijęs naują būstą, elektrinę galės kartu su senuoju būstu parduoti naujam savininkui (žinoma, jei jis to norės. Bet šiaip keista būtų, jei nenorėtų.). O jei norės ją pasilikti sau, be jokių mokesčių galės persikelti elektrinę kitam savo būstui. Ir vėl susimažinti elektros sąskaitą. Paprasta, tiesa?

Galimybė įsigyti ir turėti nuosavą elektrinę saules parke tikrai žavi. Negalime pažadėti, kad laiptinėje jus visi vadins elektros karaliumi (dėl to reikia atskirai tartis per gyventojų susirinkimą, mes nelabai kuo galime padėti). Bet galime pažadėti, kad sutaupysite pinigų už suvartojamą elektros energiją ir prisidėsite prie žaliosios energijos vartojimo.

Sako, pavasaris bus saulėtas. Nepramiegokite. Mes nemiegame – įdarbinę saulę stebime dangų, gaminame daug elektros ir laukiame jūsų užklausų.